Miután a nyáron az MTVA elindította az M5-ös csatornát is, így a hazai közszolgálati televízióadók száma 7-re nőtt. Sokakban felmerül a kérdés, hogy sok-e ez, kell-e ennyi köztévé egy országba? Egy biztos: a gondosan elkülönített, tematizált csatornákban van a jövő, és ezt az MTVA nagyon jól látja. Ebben a cikkben azt fogom szemügyre venni, hogy mi a helyzet a Magyarországgal szomszédos országokban. Mennyi és milyen tartalmú csatornákat biztosít az állam a lakosainak Ausztriától Szlovéniáig? Bővebben a tovább mögött.
Sógorainknál az ORF szolgáltatja a közszolgálatinak nevezett tartalmakat, bár ez náluk inkább egy erősen kereskedelmibb vonalat jelent, csupán a nevében közszolgálati. A médiavállalat az ORF eins, ORF2, ORF III, ORF Sport+ és az ORF2 Europe csatornákat üzemelteti. Az első adó általános szórakoztató jellegű, míg a második tévé inkább informálisabb: a körzeti híradók, vitaműsorok, és a rendkívüli hírek is itt kerülnek adásba. Az ORF III kulturális tartalmú csatorna mellé társul még egy sportadó és egy nemzetközi csatorna. Képen a Zeit im Bild (Híradó) díszlete.
Szlovákia: 2 köztévé
A szlovákoknál hozzánk hasonlóan 2011-ben ment át nagy átalakuláson az állami médiavállalat. A korábbi Szlovák Televízió és a Szlovák Rádió RTVS néven egyesült. Mai napig a Jednotka és a Dvojka csatornákat üzemelteti a szlovák közmédia, habár 2008-tól rövid időn át Trojka néven sportcsatorna is működött az akkori STV-ben, de az hamar megszűnt. Képen a Jednotka, vagyis az Egyes logója.
Ukrajna: 3 köztévé
Északkeleten folytatva a virtuális utazást Ukrajnához érünk, ahol az NTU nevet viseli a közszolgálati média. A Persij Kanal mellett a Kultura és a Persij Ukraine szolgáltat műsort az ország több, mint 40 milliós lakosságának és a világ ukránjainak. Képen a Nemzetközi Kiállítási Csarnok, ahol az ukrán közmédia jövő májusban rendezi meg a 62. Eurovíziós Dalfesztivált.
Románia: 6 köztévé
A románoknál már majdnem elérjük a magyar rekordszámot, csupán eggyel marad el a TVR által működtetett televízióadók száma az MTVA-tól. Keleti szomszédjaink a következők közül válogathatnak: TVR1, TVR2, TVR3, TVRi, TVR Moldova és TVR HD. Árnyalt a kép így, mert még hozzá lehetne adni az 5 regionális adást is (Jászvásár, Királyi, Kolozsvár, Marosvásárhely és Temesvár), de úgy fair ha mindenhol csak az országos adókat számolom bele a végeredménybe. Képen a TVR székháza.
Szerbia: 5 köztévé
A szerbek öt tévéje az RTS 1, RTS 2, RTS 3, RTS Satelit és az RTS HD: a főadó mai napig az ország legnézettebb csatornája, míg a második csatorna is gyakran ér el a nézettségben szép eredményeket a sporteseményekkel, parlamenti közvetítésekkel, de itt kerülnek képernyőre a legnépszerűbb gyerekműsorok és a színházi közvetítések is. Az RTS 3 művészeti, kulturális tartalmakat közvetít. Képen az RTS 1 reggeli műsorának egy jelenete.
Horvátország: 4 köztévé
Délnyugat felé véve az irányt – de legalábbis arra tartva a képzeletbeli távirányítónkat 4 közszolgálati adóval találkozhatunk. A HRT bajlódott a legkevésbé a névadással: HRT 1, HRT 2, HRT 3 és HRT 4. Az első program általános, mindenféle műsort szolgáltat a nézőknek, míg a második csatornán a szórakoztató műsorok mellett közlekedési hírek, kortárs zene és művészet is megtalálható. A hármason népszerű sorozatok és filmek ismétléseit vetítik, míg az utolsó adó, a négyes hírcsatornaként üzemel. Képen a HRT 4 hírcsatorna műsorvezetői.
Szlovénia: 3 köztévé
Végül, de nem utolsó sorban a legkisebb szomszédunk, Szlovénia maradt, ahol az igen kacifántos nevű, de annál inkább magától értetődő RTVSLO látja el a közszolgálati médiatartalmak szlovén nézőkhöz jutását. Műsoraik a TV Slovenija 1 (főadó), TV Slovenija 2 (sportműsorok, szűkebb közönségnek szóló műsorok) és a TV Slovenija 3 (parlamenti közvetítések, dokumentumfilmek) képernyőin láthatóak. Képen az RTVSLO logójának mintájára készített szobor: a furulyás kisfiú.
Végigérve a szomszédokon, büszkén kijelenthetem, hogy Magyarország győzött a maga 7 közszolgálati adójával (Csak a rend kedvéért: Duna, Duna World, M1, M2, M3, M4 Sport és M5). A tematikákat figyelembe véve is mi nyertünk, hiszen itt van a legjobban, legértelemszerűbben körülhatárolva a csatornák vezérfonala, témája. A kérdést megválaszolva én azt mondanám, hogy ha rendesen fel van építve az a hét csatorna, akkor nem sok. Magyarországon pedig szerintem valóban nem sok a hét köztévé: bár egyelőre úgy tűnik, éppen elég.
Nem mondom, hogy a környéken a tematizálás miatt az MTVA-nak kellene a követendő példának lenni, de ahogy a szomszédok is tanulhatnak a magyar gyakorlatból, úgy a Kunigunda útján is bőszen vizsgálhatják, hogy miben áll a környező országok köztévéinek a sikere.
Képek forrása: eurovision.tv, hrt.hr, Köztévé Blog, kurier.at, Wikipédia, YouTube