A DUNA a Duna Médiaszolgáltató első számú televíziós csatornája, a magyarság nemzeti főadója 2015. március 15-e óta. A neve 2006-ig egyet jelentett magával a Duna Televízióval. Kezdetben csak nappal sugárzott műsort, éjszaka pedig Képújságot. Ma napi 24 órában fogható Európa csaknem egész területén. 2012. július 27-e óta, a közszolgálati televízióadók egységes arculatváltása óta csak DUNA néven említik a csatornát. 2015. március 15-től átvette a korábbi M1 helyét, így a DUNA lett a nemzeti főadó. A korábbi M1-es műsorok többsége átkerült erre a csatornára.
A tavalyi év őszén Vaszily Miklós, az MTVA vezérigazgatója elmondta, hogy mivel az elmúlt időkben elsősorban az újonnan indult tematikus adók voltak kiemeltként kezelve a közmédiánál, és a közeljövőben nem indítanak több tévécsatornát, így a 2018-as évben a nemzeti főadót fogják megrenoválni. Mivel nyáron az ég világon semmi nem szokott történni a tévés piacon, így elmondható, hogy eltelt az év kétharmada, de semmilyen elmozdulás nem volt a tavalyi számokhoz képest. Sőt, a nyár folyamán volt olyan is, hogy a Tóth Jánost főműsoridőben a 18–49-es korosztályból 0, azaz NULLA ember nézte. A változások indokoltak lennének – ezt mutatják a számok is, és a Köztévé Blogot követők is erről szoktak kommentelni, hogy megérett már egy átfogó felújítás a Dunánál.
Ebben a bejegyzésben az olvasható, hogy szerintem miként tudna újra nyitni a magyar közszolgálati médiaóriás zászlóshajójaként fémjelzett Duna a 18–49-es korosztály számára is, illetve miképpen tudna szélesebb nézőközönségnek értékközvetítő és/vagy szórakoztató műsorokat sugározni – sikeres európai közszolgálati televíziók példáiból kiindulva.
Megnevezés: Elsősorban csak DUNA, illetve használható még a TV, tévé vagy csatorna kiegészítéssel a név. Nem engedélyezett viszont a Televízió szó használata, mivel megtévesztő lehet, ha a jogelőd korábbi részvénytársaságra gondolunk.
Szlogen: DUNA – Mindenkinek. A jelige kifejezi, hogy valóban mindenkinek, mindenkihez szándékozik szólni a csatorna. Ugyan szoros szimbiózisban kényszerű élni a közmédia többi tematikus adójával, de magában is képes mindenki számára kikapcsolódást biztosítani.
Változás a tematikában, a kommunikációban, illetve a műsorstruktúrában: A csatorna arculatának, megjelenésének és marketingjének dinamikusabbá kell válni – ez nem vitatható jelen állapotokban. Egyszerre kell vonzóvá tenni „mindenki” számára, de közben meghagyni a közszolgálati feladatokból adódó egyedi sajátosságait. A műsorajánló / reklám / egyéb közlemények grafikus megjelenése 5 másodpercnél nem lehet hosszabb. A teletextes feliratozás lehetőségét a műsorszám elején, a képernyő jobb felső sarkában megjelenő grafikai elemmel kell feltüntetni, ezzel elősegítve a csatorna dinamizálódását. A reklámidőt illetően a Médiatörvényben előírt kvótát bőven a 11 perc / 60 perc határ alatt kell tartani – max. 5 perc. Főműsoridőben engedélyezett a 11 perc. Ez a műsorajánlókra nem vonatkozik. A műsorokat nem szakíthatják meg reklámmal, csak indokolt, monstre hosszúságú (több, mint 90 perc) közvetítések esetében.
Az M4 Sport élő közvetítéseivel egy időben futó sportműsorok mindegyikét az M5 veszi át a programjába. (Forma—1, Labdarúgó eb/vb párhuzamos mérkőzések, Bajnokok Ligája, OTP Bank Liga, olimpiák…)
A televíziós grafika további elengedhetetlen eleme a csatornaazonosító logó jelenléte a képernyő bal felső sarkában, melyben a körvonal fehér (RGB 255/255/255) áttetsző színű, a hullámvonal pedig sötétkék (RGB 33/64/154) áttetsző színű. A logó mellett jobb oldalt, függőlegesen középre igazítva megjelenik a DUNA szó csupa nagybetűvel írva. A HD minőségű műsorok nem kapnak külön megjelölést, azonban az ismétlés és élő közvetítés a felirat alatt egy sötétkék színű dobozban fehér nagybetűvel van feltüntetve (ISM. ill. ÉLŐ). Indokolt esetben a csatornaazonosító átkerülhet a képernyő jobb felső sarkába. A csatornaazonosító színénél kivételt képeznek az időszakos logók, amikor valamilyen esemény, vagy ünnep apropójából kiegészül a grafika valamilyen egyedi dologgal (március 15, húsvét, május 1, június 4, augusztus 20, október 6, október 23, november 1, karácsony, szilveszter). A fekete gyászszalag megjelenítésekor a kék hullámvonal fehér színűre változik.
A Facebookon aktív, fiatalos jelenlét: az oldal nevének megváltoztatása Duna Televízióról Duna TV-re.
Az online tér mellett folyamatos BTL kommunikáció: óriásplakátok, citylight panelek, gerillakampányok, gyors népszerűsítés a csatornáról és a húzóműsorairól.
A műsorstruktúra több elemében változhatna, bővebb részletezés az alábbiakban.
Legfőbb változások a hétköznapokban:
- 24 órás adásnapok, a hét minden napján; adáskezdés 5:50-kor.
- Híradások: az M1 munkatársai által készített, saját hírműsorok (Duna 6, Duna 12, Duna 24, Duna +), melyek csak és kizárólag a Dunára készülnek. Egyedül a 19:30-as Híradót veszi át a főadó, élőben.
6:00–9:00 – Utazós reggeli műsor konténerstúdióból minden hétköznap máshonnan, bruttó 2 órában. A Petőfi Rádió egykori napindító műsorának címe alapján Reggeli csúcs néven. A nyári időszakban, június 1-től augusztus 31-ig a Balaton környékének bemutatása. Közvetítési központ: Révfülöp. A műsort félóránként rövidebb hírösszeállítások, sporttal és időjárással kapcsolatos információkkal tagolják. Előtte, utána és közben Kapcsolunk, magyarság! címmel panorámaképek, illetve webkamera felvételek közvetítése a Kárpát-medence jelentősebb helyeiről élőben, aláfestésnek egy népszerű zenével. Ötletadó: ORF 2 – Guten Morgen Österreich! és Hitpanorama.
- 9:00–12:00 – Népszerű, közkedvelt dél-amerikai / török telenovellák, sorozatok közvetítése. (Végtelen szerelem, A múlt árnyékában, Sorsok útvesztője, Elfeledett szerelem, Mámoros szerelem, Lola)
- 12:00–12:15 – Délben déli harangszó, majd 10 perces hírösszefoglaló: sporttal, időjárással, programajánlóval – Duna 12 néven.
12:15–kb. 15:00 – Kora délután egy gasztronómiai műsor (Jamie Oliver, Nigella, Ízőrzők, Magyarország finom!), majd egy természetfilm, vagy ismeretterjesztő jellegű program (Peru, Chile; Szerelmes földrajz), amit követően műsorra kerül az M2 Petőfi TV egykori estindító műsora, a Böngésző. Ebben a kiadásban könnyed, délutáni zenei műsorként videoklipeket, illetve filmelőzeteseket mutatnak be benne, kétszer 45 percben.
15:00–17:55 – A délután második részének kezdéseként egy pár percben jelentkezik a Duna +, majd elsősorban fiatal felnőtteknek szóló sorozatok kezdődnek. Főként az elmúlt 15–20 év népszerű sitcomjai, illetve sorozatai kerülnek bemutatásra, dupla részekkel. (Az én kis családom, Dokik, Már megint Malcolm, Modern család, A semmi közepén, Papás babás, Melissa és Joey, Agymenők, Simpson család, A Goldberg család, Így jártam anyátokkal, Jóbarátok, Varázslók a Waverly helyből…) A két rész között rövid megszakítás, kevés reklámmal, több műsorajánlóval, illetve cross-promóval, mely lefedi a teljes közmédia-portfóliót. Egy adott sorozat második része, és a következő sorozat első része között nincs semmilyen megszakítás.
- 17:55–19:00 – A délután végével megkezdődik az esti főműsoridő. A 17:55-kor jelentkező Duna + ajánlja a közmédia műsorait, illetve a 18:00-kor kezdődő egy órás M1 Híradót, valamint az utána következő Regionális híradókat az M1-en. 18:00-tól egy órán át két lehetőség áll rendelkezésre: vagy közvetítik egy nagyobb érdeklődésre számot tartó kortárs, nyugat/közép-európai (eddig nem látott) 45–52 perces sorozat legújabb epizódját (A hegyi doktor – Újra rendel, Kisvárosi doktor), vagy vetítenek egy szintén premier sorozatot, 26–30 percben, amit követően ugyanilyen hosszúsággal egy saját gyártású napi kvízműsor követ.
19:00–20:15 – A prime time felvezetését követően egy saját gyártással folytatódik a Duna estéje. A Téma címmel könnyed, beszélgetős műsor indul, ahol az adott nap legfontosabb történéseit beszélik ki a stúdióba meghívott sztárvendégek a műsorvezetővel. Mintaként szolgálhat a lengyel TVP 1 Świat się kręci és a holland NPO 1 De Wereld Draait Door című műsora. A téma lehet közéleti, általános jellegű, de csak érintőlegesen veheti terítékre a politikát, azon belül is kifejezetten ügyelve arra, hogy tartózkodjon az aktuális belpolitikától (arra elvégre ott van az M1). Afféle közszolgálati magazinműsorként szolgál, ami
mindig úgy tud valami újat, érdekeset és frisset mondani, hogy közben ne legyen unalmas és képes legyen szórakoztatónak is lenni. A nap témájával kapcsolatosan a nézők is elmondhatják a véleményüket okostelefonos alkalmazás segítségével. (A műsort a délutáni órákban rögzítik, így a közönség reakcióit a műsorvezető nem tudja ismertetni a programban, csak a tévés grafikában jelennek majd meg az elküldött eredmények.) A Témát követően megszakítás nélkül kezdődik az M1 fél nyolcas Híradója a Dunán is, mely 40–42 percbe sűrítve mondja el a nap legfontosabb belpolitikai, külpolitikai, közéleti és sporthíreit, valamint szolgál aktuális időjárás-előrejelzéssel – mindezt egy műsorszámban, nem külön tagolva. Az MTI külföldi tudósítójai lehetőleg élőben jelentkeznek be a műsorban. A végén esti műsorajánló a közmédia teljes portfóliójából. (Highlight: DUNA és M1)
20:15–kb. 0:00 – A Híradót követően minden napnak megfelelően tematikus este indul. Hétfőnként doku-jellegű ismeretterjesztő saját gyártású műsorok kerülnek képernyőre [Kékfény, On the Spot, Fedél nélkül (ÚJ!), Utazz velem! (ÚJ!)] Kedden este egy saját gyártású sorozatot/kvízt (Csak színház és más semmi, Egynyári kaland vagy A Milliomos) követően valamilyen 2000 után bemutatott mainstream filmet vetít a csatorna. A szerda a sorozatoké: eleinte a korhatár-besorolásnak megfelelően két, a tizenkétévestől idősebb korosztály számára megtekinthető népszerű sorozatot közvetítenek
(Downton Abbey, Született feleségek, Laura rejtélyei, Egyszer volt, hol nem volt), majd 21 óra után akár 16-os korosztály megjelöléssel futó sorozatok, mint pl.: Kártyavár, NCIS, Lost: Eltűntek. 23 óra után pedig minden megkötés nélkül akár Fargo, Trónok harca, Borgiák, Breaking Bad. Csütörtökön egy rövid magyar sorozattal kezdődik negyed kilenckor az este (jelenleg a Tóth János tölti be ezt a feladatot), majd ezt követően egy romantikus film vagy egy könnyed vígjáték kerül képernyőre. Ezután Elmondom mit eddig… címmel
stand-up tehetségkutatót vetít a Duna az A38 Hajóról – ezzel mintegy a televíziós kabaré műfaját megtartva. Pénteken pedig A Dal kivételével szezonálisan itt kerül műsorra az adott televíziós évad aktuális húzóprodukció (Fölszállott a páva, Kórusok harca, Csináljuk a fesztivált!, Magyarország szépe, Énekel az ország) Ezt követően kéthetente egy 90 perces late-night talk-show veszi kezdetét Isten hozta Magyarországon! címmel. Ajánlott házigazda: Kautzky Armand. A műsor címére utalva minden adásban lenne egy külföldi meglepetésvendég, akinek a kilétére nem kerül fény a vetítés előtt. A másik héten filmet adnak.
- 0:00–5:50 – Duna 24, estzáró 5–8 perces hírműsor, amit követően ismétlések kezdődnek. Sikeres, saját gyártású sorozatok (Munkaügyek, Fapad, Gasztroangyal, Ég, föld, férfi, nő) illetve napi produkciók újra vetítése (Reggeli csúcs, A Téma), továbbá a maradék műsoridő feltöltése az M1 érdekesebb magazinműsoraival vagy kisebbségi, vallási műsorokkal. 5:45 után adászárásként elhangzik a Himnusz, majd a következő adásnap a Kapcsolunk, magyarság! előző napi képeivel veszi kezdetét.
Legfőbb változások a hétvégén:
5:50–9:00 – Kapcsolunk, magyarság!, majd Duna 6. 6:30–9:00 Család-barát hétvége, a 2017 szeptembere előtti műsorrend szerint. A Reggeli csúccsal ellenben itt nem fél óránként, hanem óránként Duna + (7:00, 8:00, 9:00).
- 9:00–12:00
- Szombat: Saját magazinműsorok: Noé barátai, Pecatúra, Térkép, Rúzs és selyem, Hazajáró. (premier!)
- Vasárnap: Vallási és kisebbségi magazinműsorok, szentmise közvetítés (opcionáis)
- 12:00–12:15 – Délben déli harangszó, majd 10 perces hírösszefoglaló: sporttal, időjárással, programajánlóval – Duna 12 néven.
- 12:15–kb. 17:35
- Szombat: Társadók műsorainak átvétele, ismétlése (M4 Sport, M5), Isten hozta Magyarországon! vagy péntek esti film ismétlése (Új idők, új dalai, SzerencseHíradó, Magyar Krónika, kisBajnok, Hungaroring magazin). 6 óra előtt a délután zárása a hétköznapokhoz hasonlóan Duna +.
- Vasárnap: Duna Nosztalgia – Az M3 ajánlja – klasszikus magyar filmek, sorozatok vetítése a 20. századból. (Akár fekete–fehér, 4:3-as felbontásban is). A délután zárásaként: Alpesi őrjárat, vagy Erdészház Falkenauban (átvezető régiségű sorozatok – éppen új lenne az M3-ra, de már valamennyire régi az új Dunához) 6 óra előtt a délután zárása itt is a Duna +.
17:45–19:30
- Szombat: SzerencseSzombat, majd fél 7-től Gasztroangyal Borbás Marcsival.
- Vasárnap: Hogy volt?! – vagy A vendégeim és én, (kéthetes váltásban), majd fél 7-től Magyarország, szeretlek! Szente Vajkkal, 60 perces verzió.
- 19:30-tól – 19:30: M1 Híradó, majd 20:15-től filmek (január / február – szombat: A Dal), éjfél előtt nincs Duna 24, éjjel ismétlések.
Ugyan lehet, hogy a fentebb leírtak és hosszasan részletezett dolgok mind apróságok, és a hétköznapi egyszeri tévénéző számára nem szembeötlő dolgok, de hiszem, hogy a gyakorlatban egy ilyen szemléletváltással lehet sikert elérni, és igenis létezik, hogy a Duna TV ne kvázi "nyuggeradóként" éljen a fiatalok szemében, továbbá létezik az is, hogy masszívan 5% felett lehet tartani a napi elérését a csatornának.